A lakásárak növekedését 2019 májusában elakasztotta a „szuperállampapír” bevezetése, hiszen a befektetők kaptak egy jó alternatívát az ingatlanbefektetéssel szemben. Aztán jött a koronavírus és a piac megfagyott. A legtöbb ingatlan tulajdonos mégis azt mondja, hogy szerinte nem indult el a lakásárak csökkenése. No hát akkor nézzük meg, hogy mi is a helyzet a „poszt-koronavírusos” ingatlanpiacon:
Tovább olvasokA közösségi média áldásos hatásának hála sűrűn előfordul, hogy az ingatlantulajdonosok a szakmai portálokon az előző napokban megjelent ingatlanpiaci hírek tartalmát mondják vissza és azt hiszik, hogy ettől ők rendkívül tájékozottak. De az a helyzet, hogy van 3 probléma...
Tovább olvasok"Megnéztem a környék ingatlan árait, úgyhogy én ismerem a piacot, és tisztában vagyok a lakásom értékével!"
Ez egy olyan tévhit, ami szinte kivétel nélkül benne van minden eladó fejében. Az ingatlan hirdetések jelentik gyakorlatilag az egyetlen fórumut, ahonnan tájékozódni tudnak az árakkal kapcsolatosan. A baj ott van, hogy feltétel nélkül elfogadják, amit látnak, és nem gondolkodnak. Ezért végül milliókat buknak...
Amint körvonalazódik a lakáseladás gondolata, szinte minden eladó fejében megjelenik ez a kérdés: Mennyit ér a lakásom? A legtöbben ugyanakkor nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget a dolognak. Egyszerűen a hasukra ütnek és kitalálnak egy számot, amihez aztán foggal-körömmel ragaszkodnak. ...és ezzel végül milliókat veszítenek.
Tovább olvasokNem akarok nagyképűnek tűnni, de úgy néz ki, hogy meg tudom jósolni a jövőt. Ugyanis tavaly két cikket is írtam arról, hogy a lakásárak csökkeni fognak.
Akkor még fogalmunk sem volt arról, hogy mi a fene az a koronavírus. Egyszerűen abból indultam ki, hogy ha követjük ingatlanpiac ciklikusságát, akkor recesszió következik. Aztán jött a koronavírus. Az ingatlanpiac pedig megfagyott.
Azt hiszem, kéne vennem lottót..
Az eladók reménykednek, hogy a jó világ soha nem ér véget. A vevők pedig lélegzetvisszafojtva várják, hogy vajon recesszióba fordul-e a lakáspiac 2020 során. Újra lehet majd 10MFt-os garzonlakásokat vásárolni Budapest belvárosában? Vagy az állami támogatások és az ÁFA emelés miatt újra gellert kap a piac, és tovább folytatódik a rally?
Tovább olvasokAz ingatlanpiacról szóló írások általában óvatosan fogalmaznak. “Megállhat az ingatlanárak emelkedése…” vagy “Elképzelhető, hogy csökkenni fognak a lakásárak…”
De a helyzet az, hogy az árrobbanást mindig korrekció követi.
Az ingatlan árak emelkedése 2014 óta megállíthatatlannak tűnik. Miközben az áremelkedést generáló tényezők többségéből mostanra kifogyott a szufla, és a hosszútávú lakás kiadásból elérhető hozamok lassan alacsonyabbak lesznek, mint az államkötvények hozamai, a vevők továbbra is egymásra licitálnak, hogy hozzá jussanak egy ingatlanhoz. December-Január környékén már lassulni látszottak az események, és úgy tűnt, hogy az ingatlanpiac stagnálásba vált. Aztán jött 2019 február 10. – a használt CSOK és az Babaváró Támogatás bejelentése… és a vevők újra megőrültek. Nézzük meg, mi is történik valójában, mit hoz a jövő az ingatlan árak alakulása tekintetében.
Tovább olvasok