BABAVÁRÓ TÁMOGATÁS, HASZNÁLT CSOK – A KÉT ÚJ CSODAFEGYVER

Az ingatlan árak emelkedése 2014 óta megállíthatatlannak tűnik. Miközben az áremelkedést generáló tényezők többségéből mostanra kifogyott a szufla, és a hosszútávú lakás kiadásból elérhető hozamok lassan alacsonyabbak lesznek, mint az államkötvények hozamai, a vevők továbbra is egymásra licitálnak, hogy hozzá jussanak egy ingatlanhoz. December-Január környékén már lassulni látszottak az események, és úgy tűnt, hogy az ingatlanpiac stagnálásba vált. Aztán jött 2019 február 10. – a használt CSOK és az Babaváró Támogatás bejelentése… és a vevők újra megőrültek. Nézzük meg, mi is történik valójában, mit hoz a jövő az ingatlan árak alakulása tekintetében.

Migránsok helyett: Babaváró Támogatás

Fogy a magyar már évtizedek óta és a kormány a fejébe vette, hogy megállítja a népességfogyást, ezért kitalálták a Családok Otthonteremtési Kedvezményét (CSOK), majd a Babaváró Támogatást. Az ötlet nem rossz, pláne, ha az ember éppen gyermekvállalás előtt álló, vagy már családos fiatal, és élni tud a lehetőséggel.

A probléma az, hogy bár sokmilliárd forintot fordítanak erre a költségvetésből, nem igazán nő a gyermekvállalási hajlandóság. Illetve nem mutatható ki, hogy mennyi születés köszönhető valójában a CSOK-nak. Magyarul fogalmunk sincs, hogy van-e értelme az egésznek.

Az alábbi grafikonon látható Magyarország teljes termékenységi arányszáma, (TFRTotal Fertility Rate) a szülőképes korú (15-49)  női népességre jutó születések átlaga. Ahhoz, hogy egy nép fennmaradjon, a rátának el kell érnie a 2,1-es szintet. 1,3-as érték alatt a népesség gyors ütemű fogyása valószínűsíthető, belátható időn belül bekövetkezhet teljes eltűnése.

Fogy a magyar - vajon segít majd a Babaváró Támogatás?

Fogy a magyar – vajon segít majd a Babaváró Támogatás?

 

Amit a Babaváró Támogatás feltételeiről tudunk

Július 1-jén érkezik egy  kamatmentes lakossági kölcsön, igaz, csak egy szűkebb körnek. A gyakorlatban elvileg egy átlagos lakáshitelhez képest kb. 5 millió forintot kereshetünk majd vele 20 év alatt.

A Babaváró kölcsön 10 legfontosabb tudnivalója a portfolio.hu szerint:

  • A kölcsönszerződés 2019. július 1-jétől 2022. december 31-éig köthető meg.
  • Kamatmentes és szabad felhasználású a hitel, ingatlanfedezet sem kell hozzá, ugyanis ezt az állam készfizető kezessége “pótolja”.
  • A hitel vissza nem térítendő támogatássá alakulhat: a második (a hitelfelvételt követően születő vagy örökbefogadott) gyermek érkezése után az aktuális tartozás 30%-át, a harmadik után az aktuális tartozás 100%-át engedik el, és minden egyes gyermek érkezése után 3 évre felfüggesztik a tartozást.
  • Legfeljebb 10 millió forintig, legfeljebb 20 évre és legfeljebb havi 50 ezer forintos törlesztőrészlettel vehető fel a hitel.
  • Azok a házaspárok igényelhetik, akiknél a feleség betöltötte a 18. életévét, de még nem töltötte be a 41. életévét.
  • Legalább az egyik házasfél legalább 3 éve tb-jogosult vagy felsőoktatási tanulmányokat folytat(ott).
  • Legalább az egyik házastársnak az első házasságában kell élnie, meglévő gyermek nem akadály.
  • A hitelintézetek saját általános belső szabályaik szerint minősíthetik hitelképesnek az igénylőket. A hitelkérelmet a benyújtást követő 10 napon belül el kell bírálniuk a folyósító hitelintézeteknek.
  • Nem számítható fel díj a kölcsön elbírálásáért, folyósításáért és előtörlesztéséért sem, viszont az államnak évente a fennálló kötelezettség 0,5%-ára rúgó díj jár egy év alatt.
  • A hitel azáltal kamatmentes, hogy az állam (jelenlegi hozamkörnyezet alapján 5% körüli) kamattámogatást nyújt hozzá 5 éves kamatperiódussal. Ha 5 éven belül baba érkezik (akár örökbefogadással), akkor a hitel végig kamatmentes marad, ellenkező esetben vissza kell fizetni a már igénybe vett (a jelenlegi hozamkörnyezet alapján évi 5%-os) kamattámogatást, és megnő a hitel kamata (a jelenlegi hozamkörnyezet alapján legfeljebb közel 8%-ra).

 

CSOK újratöltve

Idő közben az ingatlanpiaci fellendülésnek köszönhetően az árak elszálltak. És bár még mindig nem tudjuk, hogy van-e értelme az egésznek, de a kormány úgy döntött, rátesz még egy lapáttal és először 10M-ról 15M-ra emelték a kamattámogatás mértékét az új lakások esetén, valamint 2 gyermek után is elérhetővé tették a 10MFt-os támogatott hitelt. Kicsit később bejelentették a használt lakásra vonatkozó CSOK kibővítését. Az alábbi táblázatok tartalmazzák a főbb sarokszámokat a jelenlegi CSOK támogatásokról, illetve a júliusban várható kibővített feltételekről.

CSOK 2019 vissza nem térítendő támogatás

CSOK 2019 vissza nem térítendő támogatás

CSOK 2019 kamattámogatás július 1-ig

CSOK 2019 kamattámogatás július 1-ig

CSOK 2019 kamattámogatás július 1-től

CSOK 2019 kamattámogatás július 1-től

 

Ha összeadjuk a beígért Babaváró Támogatást, valamint a használt CSOK-ot, a következő eredményt kapjuk:

Használt CSOK és babaváró támogatás együtt

 

Az ingyen pénz hatása az ingatlan árak alakulására

Az ingyen pénz eufóriát okoz az ingatlanpiacon

Az ingyen pénz eufóriát okoz az ingatlanpiacon

Ha egy olyan piacra, amin a kínálat fix, és nehezen változtatható (hiszen az új ingatlanok fejlesztése rendkívül tőke-, munka-, és időigényes),
ráadásul túlkereslet van, ráöntünk egy szakajtónyi “ingyen” pénzt, józan paraszti ésszel belátható, hogy az eredmény újabb áremelkedés lesz.

De nem mindenki jogosult, illetve van rászorulva, vagy akarja igénybe venni az állami támogatást. Ők 2019 július 1-jét követően eléggé hátrányos helyzetbe kerülnek majd.

Saját erőből nehéz versenyezni azzal a vevővel, aki több, mint 27MFt állami támogatással és kamatmentes hitellel a zsebében érkezik. Tehát akinek van egy kis pénze, és lakásra van szüksége, jelenleg mint az őrült igyekszik ingatlanhoz jutni. Hiszen nem akarja megvárni a júliust, amikor az állami pénzzel “felszerelkezett” vevőkkel kell majd versenyeznie.

Hogy miért biztos az áremelkedés? Azért, mert ha az állam ingyen pénzt ad pl. az autóra (mint ahogy ad is…), és a kereskedő tudja ezt, akkor annak az autónak az ára holnaptól 2MFt helyett 3MFt lesz.

Magyarul a támogatásokat bejelentették, és bár még nem vezették be őket, és a feltételek még nem világosak, a piac a híreket azonnal beárazta. És a lakások tovább drágulnak, a családok kénytelenek jobban eladósodni, és a megélhetési költségek tovább nőnek. tehát az eredmény: öngól.

 

Befektetők vs. Családok

Az ingatlan befektetők varázslatos hozamokról álmodnak

Az ingatlan befektetők varázslatos hozamokról álmodnak

A belváros lakásait már régen csak a befektetők vásárolják, hiszen az ingatlanok értéke már igazodott az Airbnb által realizálható zseniális hozamokhoz.

Például egy belvárosi garzonlakás hosszú távon 100 000Ft/hó áron adható bérbe, de az Airbnb-n ugyanez a lakás 300 000 Ft/hó bevételt hoz, akkor az eladási ár is meg fog háromszorozódni, hiszen minden befektető ilyen pénztermelő eszközhöz szeretne hozzájutni. Az áremelkedést okozó további tényezőkről ebben a cikkben írtunk.

Így az a vevő, aki nem befektetni, hanem lakni szeretne, többé nem lesz potenciális vevője a 30MFt-os garzonnak. De mivel a belvárosban az eszetlenül magas árak miatt nem lehet ingatlanhoz jutni, mindenki a lakótelepeken és a külvárosi kerületekben tobzódik, ahonan még mindig viszonylag könnyű megoldani a bejárást, és jó az infrastruktúra. Így lett egy másfél szobás panellakás ára is 25MFt.

Sok panel tulajdonos évek óta álmodozik arról, hogy kertes házba költözik. Mivel a panelek ára is az egekbe szökött a megnövekedett kereslet miatt, egyre többen döntenek úgy, hogy elhagyják Budapestet és az agglomerációba költöznek, így aztán a Budapest környéki települések árai is rohamosan emelkednek. Ez a cikk bemutat néhány fontos szempontot, amire jó, ha figyelsz, ha lakásból családi házba szeretnél költözni.

Az újabb állami támogatások a belváros áraira már nem hatnak, hiszen a befektetők nem lesznek jogosultak, és nincsenek rászorulva sem. A lakótelepek, külvárosi kerületek, és az agglomeráció árait – tehát ahová lakni jönnek az emberek – viszont valószínűleg emelni fogja.

Meddig tart az áremelkedés?

Az lakás vásárlók motivációja (forrás: DH Barométer)

Az lakás vásárlók motivációja (forrás: DH Barométer)

Ez az a dolog, amit senki nem tud pontosan megjósolni. Számos, az áremelkedést okozó tényező hatása mostanra kimerülőben van, vagy már egyáltalán nincs hatással a lakásárak alakulására. Az emelkedés mégis tovább tart.

A pesszimisták beszélnek globális felmelegedésről, a jégsapkák olvadásáról, a kínai és az amerikai gazdaság összeomlásáról, az ezt követő világvégéről, és hogy akkor majd ingyen fogják osztogatni a budapesti lakásokat. De azért reménykedjünk, hogy ez nem fog bekövetkezni.

Sokkal valószínűbb, hogy a befektetői kedv fog megcsappanni, hiszen az airbnb piacra lépni egyre nehezebb, így marad a hosszú távú bérbe adás. Viszont ott nem lehet olyan magas megtérüléssel számolni. Ha megveszünk egy garzonlakást 30MFt-ért, és kiadjuk bérbe 100 000 Ft/hó áron, az éves bruttó 4%-os hozamot jelent. Az államkötvénnyel jelenleg 4,2%-os hozam érhető el. És ezért a hozamért nem kell csinálni semmit. Illetve ingatlanpiaci ciklusokat vizsgálva látszik, hogy túl vagyunk a józan ész határain.

A budapesti lakáspiacon vevőként jelen lévő befektetők aránya a DH Barométer szerint még mindig 40% fölött van. De ha kicsit elkezdenek számolni, a vásárlói kedv vissza fog esni. Ha pedig a vevők majdnem felének elszáll a motivációja, az minden bizonnyal megállítja az árak emelkedését.

Tehát ha lakástulajdonos vagy, és az eladáson gondolkozol és a legmagasabb árat szeretnéd elérni, itt az idő, hogy piacra lépj! Ne késd le a piac csúcsát!

Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!

Címkék

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.


Ide kattintva elolvashatja az adatvédelmi tájékoztatót.