LAKÁSELADÁS – BUKNI FOGSZ, HA ÁLL AZ INGATLANOD ELADATLANUL

Mennyi ideig tart eladni a lakásod?

A lakáseladás egy számtalan lépésből álló procedúra, ami heteket, hónapokat vehet igénybe a felkészüléstől kezdődően, a lakásbemutatókon át az üzlet lezárását jelentő papírmunkáig. De valójában az a kérdés, hogy mennyi ideig kell árulnod a lakást, hiszen a folyamatban a legtöbb időt az emészti, hogy a lakás áll a piacon eladatlanul.


Ebben a posztban összefoglalom azokat a tènyezőket, amelyek befolyásolják a lakásod eladási idejét:

  • Kínálati ár
  • A lakás állapota
  • Elhelyezkedés
  • Az ingatlanpiac állapota
  • Szezonalitás

 

Az időzítés a lakáseladás szempontjából rendkívül kritikus, hiszen a folyamat igen stresszes lehet. 

Ki kell találnod a kínálati árat, közben egyeztetned kell a lakásbemutatókat, majd mérgelődsz a vevők negatív visszajelzései miatt, deppresszióba esel, miközben várod, hogy végre valaki ajánlatot tegyen, és közben aggódsz, hogy pontosan mikor is kell majd költöznöd, és hogyan fogod kiürítened a lakást, ráadásul közben a család is zaklat, hogy hogyan fogtok új otthont találni… Ez a szituáció igen kemény tud lenni.

Milyen gyorsan tudod eladni az ingatlanodat? A válasz attól függ, hogy hogyan áraztad be a lakásodat, milyen állapotban van, hol található, milyen erős a helyi ingatlanpiac, és még számos dolog lehet befolyással a végeredményre. Lássuk azt az 5 dolgot, amit mindenképpen figyelembe kell venned.

 

  1. Az ingatlan kínálati ár

lakás ára a legfontosabb tényező a piacon töltött időt illetően.

A jól árazott lakásokra még akkor is érkeznek rövid időn belül ajánlatok, ha éppen nem a legjobb állapotban, vagy helyen vannak. Ezzel szemben a túlárazott lakásokat hosszabb időbe telik eladni, még akkor is, ha nagyszerű helyen vannak, és újszerű az állapotuk.

Ha túláraztad a lakásodat, a következő lehetőségeid vannak, ha el akarod adni:

  • Csökkentheted az árat, és elfogadhatsz egy, az elképzelésednél alacsonyabb ajánlatot, vagy
  • javítanod kell az otthonond állapotán, esetleg
  • le kell venned a piacról, és várnod kell, amíg a piaci árak a megfelelő szintre emelkednek, majd újra megpróbálkozhatsz az eladással.

 

A kínálati ár megállapítása kritikus pontja az eladásnak

A kínálati ár megállapítása kritikus pontja az eladásnak

Ha alacsonyabb árat lősz be, akkor az eladás valószínűleg gyorsabb lesz, ha magasabbat, akkor viszont lassabb. Ha rövidíteni akarod az eladási időt, számolj azzal, hogy engedned kell az elképzelésedből. Ha viszont ráérsz, és nem zavarnak a kellemetlenségek, amik a lakás hirdetésével, mutogatásával járnak, magasabb árat jelölhetsz meg. 

Itt olvashatsz arról, hogy a lakás ára hogyan függ össze az eladási idővel.

  1. A lakás állapota

Az ingatlanod kora és állapota az eladási idő szempontjából általában nem olyan fontos, mint a kínálati ár.

Sokszor egy régi, kicsit ráncfelvarrott, de kedvező áron eladó lakás gyorsabban talál új gazdára, mint az új, csillogó-villogó, de túlárazott kégli. Igaz, vannak olyan esetek, mikor új lakásokra nagyobb a kereset és a felújítandó lakásokat kevesebben keresik. (Például 2008-tól 2013-ig alig épültek új lakóingatlanok, és a piac ki volt éhezve rájuk. Aztán itt van a CSOK, amit szintén új lakásokra találtak ki.)

A tapasztalatunk szerint a Home Staging rendkívül sokat tud segíteni a használt lakások esetében, és jócskán képes csökkenteni az eladás idejét.

A home staging nagy mértékben befolyásolja az eladási időt

A home staging nagy mértékben befolyásolja az eladási időt

 

  1. A lakás elhelyezkedése

Nyilvánvaló, hogy a lokáció egy kulcstényező a lakás piaci értékét, illetve az eladási időt tekintve.

A vevők nem egyformák, de általánosságban elmondható, hogy az elhelyezkedés az egyik első kritériumuk a lakáskeresésnél. De mivel az ingatlant nem tudjuk odébb vinni, erre a tényezőre nincs ráhatásunk, így nem is kell foglalkoznunk vele azon túl, hogy tudomásul vesszük, hogy a lakáseladás szempontjából igenis számít, hogy a cím a Magdolna utca, vagy a Múzeum körút.

 

  1. Az ingatlanpiac állapota

Az ingatlanpiac hírhedt tulajdonsága, hogy ciklikusan változik, hullámzik. Egy bővülő, vagy “forró” piacon történő eladás során jelentős különbségeket tapasztalhatunk egy szűkülő, vagyis “hideg” piachoz képest.

A forró lakáspiacot a

  • magas kereslet, és
  • alacsony készlet, vagyis lakáshiány,
  • szárnyaló árak, illetve
  • licithelyzetek jellemzik.

Nevezhetjük “eladói piacnak” is, hiszen a tárgyalások során nekik van könnyebb dolguk, míg a vevők szenvednek. Ha példát akarunk a való életből, elég megnézni a 2018-as év budapesti ingatlanpiacát, minden “tünetet” produkál, ami a forró piacra jellemző.

A hideg lakáspiacot az

  • alacsony kereslet, és
  • bőséges lakás kínálat jellemzi,
  • emellett az árak esésére,
  • nagy mértékű alkukra, valamint
  • hosszúra nyúló eladási időkre lehet számítani.

Vevői piacnak is hívhatjuk, hiszen ilyenkor a vevők tudnak az erő pozíciójából tárgyalni.

A piac egyik pillanatról a másikra, rövid időn belül megváltozhat. Ha a helyzet változóban van, tehát a piac sem nem hideg, sem nem forró, a lakáseladás még nagyobb kihívást jelenthet, hiszen egy átmeneti állapotban a legnehezebb megjósolni, hogy a piac mikor és melyik irányba fog billenni.

Általánosságban elmondható, hogy ha a piac emelkedőben van, az árazás során megteheted, hogy a lakásodat a korábbi időszakban eladott, hasonló lakások árához képest magasabbra teszed.

Illetve az ellenkezője igaz akkor, ha a piac esik, vissza kell fognod az elképzeléseidet, és a korábbi eladásokhoz képest óvatosabban kell megállapítanod az árat.

A legrosszabb eset az, amikor túlárazol egy hideg piacon, aztán belemész egy sorozatos árcsökkentésekből álló spirálba, hiszen hiába csökkented az árat, a piaci ár is esik idő közben, és ha el akarod adni a lakásodat, muszály a piacot követned. Végül jó eséllyel alacsonyabb áron tudod majd nyélbe ütni az eladást, mintha a kezdetekkor józanabbul gondolkozol, és jól lövöd be az árat.

Hideg ingatlanpiacon lassabb lesz a lakáseladás

Hideg ingatlanpiacon lassabb lesz a lakáseladás

A legfontosabb mutató, ami alapján eldönthető, hogy a piac forró, hideg, vagy átmeneti, a piacon eltöltött napok száma, Angolul days-on-market (DOM). Minél magasabb az értéke, annál hidegebb a piac. A DOM településenként nagyon eltérő lehet. Például egy Budapesten, a Váci utcában található lakás a legnagyobb válság közepén is rövidebb idő alatt lesz eladható, mint ugynaz a lakás Salgótarjánban. Szegmensenként szintén változó lehet az érték, vagyis a garzonlakások mindig gyorsabban cserélnek gazdát, mit a 200 nm-es luxuslakások.

 

  1. Az ingatlanpiac szezonalitása

Az ingatlanpiacnak van éven belüli hullámzása is, tehát a lakáseladás időtartamát befolyásolja, hogyan időzítjük a piacra lépést. Általában több tranzakció történik tavasszal, és kevesebb télen, mivel az emberek inkább nyáron szeretnek a költözéssel bajlódni, amikor iskolaszünet van, és kevésbé vonzza őket téli, sötét, hideg, latyakos időszakban történő költözés gondolata.

A Balaton környékén például a nyári szezon kifejezetten erős, a tranzakciók nagy része ekkor történik, hiszen a túristák, és a nyarlótulajdonosok ilyekor tartózkodnak a környéken. Télen pedig “uborkaszezon” van, hiszen nehéz úgy ingatlan adásvételt összehozni, hogy az eladó és a vevő is távol van.

Lakáseladás télen

Lakáseladás télen

Budapesten viszont a nyár közepe a leglassabb időszak, hiszen 40 fok melegben senki nem szereti a flasztert koptatni, hacsak nem muszáj. Ezen kívül az év többi részében egyformán pörög a biznisz, a kivételt csak a karácsony-környéki 2-3 hét képezi, mert akkor már mindenki halászlét főz és bejglit süt ahelyett, hogy lakásbemutatókra járna. 

 

Összegzés

Végeredményben az eladás ideje függ az ár, a piaci dinamika, a környék, és az ingatlan jellemzőinek összetett kölcsönhatásától, illetve ezeken túl nagyon sok múlik azon, hogy milyen döntéseket hozol meg az eladási folyamat során.

Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.


Ide kattintva elolvashatja az adatvédelmi tájékoztatót.