Ha városban laksz, mondjuk lakótelepi panelházban, esetleg régi típusú bérházban, biztosan eszedbe jutott már, hogy milyen szuper lenne lakás helyett családi házban élni. De a lakáscsere kertes házra nem biztos, hogy csupán madárcsicsergést, és a kertben való sütögetést jelenti. Ha nem járjuk jól körül a témát, a házvásárlás több problémát okoz, mint amennyit megold.
Egy panellakásnál például nincs kazán, kémény, tető, pince, kerítés, kert, és garázs. Vagyis nem a lakástulajdonos gondja a karbantartásuk, felújításuk. Igen, kell közös költséget fizetni, de nem kell azzal törődni, hogy a napi munka után még este tetőt javítok, vagy mestert keresek, hiszen ez a közös képviselet dolga. Egy családi háznál viszont minden a Te feladatod lesz.
Ezért ha a terved valóban a lakáscsere kertes házra, akkor készülj fel, hogy valószínűleg nem lesz elég a szerszámosládádban egy csavarhúzó és egy kombináltfogó, és minél előbb kezd tanulmányozni a “Mindenttudó barkácskönyvet”.
A jó hír, hogy ha rendszeresen időt szánsz a karbantartásra, sokkal olcsóbban megúszod a dolgot, mintha megvárod, hogy a ház állaga leromoljon annyira, hogy már bontani és újáépíteni kelljen. Arról nem beszélve, hogy ha esetlegesen a későbbiekben meg kell válnod a házadtól, egyszerűbb lesz a felkészülés, és a vevők sokkal jobban fogják értékelni, ha nem “problémát”, hanem egy azonnal lakható ingatlant kapnak a pénzükért. Ebben a cikkben találsz néhány tippet, amivel felturbózhatod a házad értékét.
“Hatalmas kertem lesz, pázsittal, gyümölcsfákkal, és medencével, hogy legyen hol pancsolni a gyerekeknek, és legalább 2 kutyát fogok tartani!”
Ezek nagyon jól hangzó tervek. De vajon lesz-e időnk arra, hogy a kert valóban úgy nézzen ki, ahogya azt mi szeretnénk? Vagy lesz-e pénzünk kertészre, aki helyettünk karban tartja a környezetünket? Nincs kiábrándítóbb annál, mint mikor a kertet felveti a gaz.
A probléma ott jön, hogy a városból kiköltöző emberek munkahelye általában a városban marad. Tehát mindjárt itt van az utazás kérdése. Ha eddig nem volt autód, akkor nagy valószínűséggel kelleni fog, tehát a ház árán kívül kalkulálj ezzel is.
A csend és nyugalom ára a gyengébb infrastruktúra. Tehát lehet, hogy nem tudsz pizzát rendelni, moziba menni, de még a legközelebbi bolt is 20 perc sétával érhető el. Emiatt a bevásárlást is tervezni kell, és ha főtt ételt szeretnél, bizony főzni is kell minden nap. Szóval a lakáscsere kertes házra azt jelenti, hogy a megszokott kényelmünk egy része elvész és többet kell dolgoznunk, ha azt szeretnénk, hogy tényleg szép legyen “porta”.
Az emberek általában érzelmi alapon hoznak döntést, és ez alól a lakásvásárlók sem kivételek. De ha egy rakás pénzt költünk egy ingatlanra és mondjuk még el is adósodunk 20 évre, akkor erősen ajánlott nem beleszeretni, hanem hideg fejjel dönteni.
Az ingatlan állomány a kertesházas övezetekben általában bőven túl van a “tinédzser” koron, sűrűn fogunk találkozni 30-40-50 éve épült házakkal. Mivel annak idején főleg kalákában építkeztek (vagyis összeállt a sógor-koma-barát és lehet hogy senkinek nem volt képesítése), elképzelhető, hogy ez-az nem úgy sikerült, ahogy kellett volna.
Aztán itt van az állagmegóvási beruházás fogalma, ami még mindig nem minden ingatlantulajdonos számára egyértelmű. Pedig ha azt alkarjuk, hogy a házunkat ne egye meg az idő vas foga és az elhasználódás, akkor folyamatosan törődnünk kell vele.
Ha a tervünk a lakáscsere kertes házra, a kiszemelt ingatlan tulajdonosát alaposan kérdezzük ki. Tudjuk meg az építés körülményeit, (ki volt a kivitelező, mikor és hogyan zajlott az építés), valamint kérjük el a tervrajzokat, és vizsgáljuk meg, hogy van-e különbség a terv és a valóság között (tetőtérbeépítés, melléképület, garázs, stb.) Ha eltérés van, és nincs építési engedély, számoljunk azzal, hogy utólagosan fennmaradási engedélyt kell kérni, és büntetést kell fizetni. Az önkormányzat illetékesei meg tudják mondani hogy mi volt engedélyeztetve és mi nem.
A lakáscsere kertes házra sok család álma, és ez alól e cikk írója sem kivétel. De nem véletlenül lakik több ember a városban, mint a falvakban, hiszen lehet, hogy a város zsúfolt, koszos, de azért mégis karnyújtásnyira van a szórakozás, a munkahely, a tömegközlekedés. És lássuk be, ezek a dolgok a mai felgyorsult világban igen fontosak. Az a helyzet, hogy a családi ház tulajdonlására, karbantartására fel kell nőni anyagilag, és szellemileg is, mert ha az ingatlanunkat elhanyagoljuk, és nem tartjuk rendben, az értéke is rohamosan esni fog, és örömünket sem leljük majd benne többé.
Ha viszont a cikkben leírtakat végig gondolva hozzuk meg a döntést, biztosak lehetünk benne, hogy egy igazi családi fészket tudunk teremteni, ahová mi is, a gyerekeink is, és a vendégeink is szívesen jönnek majd.
Ha a lakásodat kertes házra cserélnéd, fontos, hogy a maximumot hozd ki az eladásból!
Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!
Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.
Hozzászólások (0)