AMIT A LAKÁSELADÓK LEGJOBBAN UTÁLNAK

Gratulálok! Megtaláltad álmaid otthonát! De várjunk egy kicsit, hiszen még el kell adnod a jelenlegi lakásodat. Tedd csak vissza a pezsgőt a hűtőbe még egy kis időre!

A lakáseladás egy kegyetlen nehéz folyamat tud lenni. Miközben folyamatos telefonos ügyeletben kell lenned, vadidegeneket kell beengedned a lakásodba, ráadásul tűrnöd kell a kukacos vevők idegesítő megjegyzéseit, ahogyan a lakásodat fikázzák.

Itt egy lista a dolgokról, amikre jó, ha fekészülsz!

 

A lakáseladás egy olyan feladat, amit nem tudsz “letenni”

Mindig ott fog motoszkálni az agyadban, hogy van egy folyamatban lévő feladatod, amivel foglalkoznod kell. Ott lesz mindig. Amikor felkelsz, amikor dolgozol, boltba mész, a barátaiddal szórakozol, és este is, amikor lefekszel. A lakáseladás miatt a stressz jó ideig folyamatosan része lesz az életednek.

Megfelelő az ár? Elég jók a képek és a szöveg? Megfelelő helyen hirdetek? Nem felejtettem el frissiteni és kiemelni a hirdetéseimet? Haza érek a bemutatóra? Eltettem a vevő telefonszámát? És vajon tényleg van pénze, és nem csak a bolondját járatja velem?

Készülj fel arra, hogy az otthonod eladása hosszú, és kalandos folyamat lesz, és tervezz ennek megfelelően!

 

A telefon egyfolytában csörög

Amint feladtál egy hirdetést, készülj fel arra, hogy nem lesz nyugtod, folyamatosan hívogatni fognak. Most azt gondolod, hogy “ez jó, mert ha rengeteg érdeklődő van, akkor biztosan jó árat kapok majd a lakásért”, de ez sajnos nem biztos hogy így van.

A telefonálók 99%-a mennyiségi alapon működő ingatlanos lesz, aki azért kapja a fizetését, ha megköt egy megbízást. Mindegyik azt mondja majd, hogy “Isten bizony van vevőm”, de természetesen a vevő általában nem érkezik meg, illetve hogy “Én magasabb áron adom el”, aztán meg majd ott áll a lakás a piacon hónapokig eladatlanul. De a lényeg, hogy mindannyian találkozni akarnak veled azért, hogy az idődet pazarolják, és persze, hogy rád sózzanak egy megbízási szerződést. Rosszabb esetben a tróger ingatlanosok vevőnek adják ki magukat, és csak a találkozó alkalmával derül ki, hogy miről is szól a történet. Itt megtudhatod, hogyan ismerheted fel a hozzá nem értő ingatlanost.

Persze jó esetben az igazi vevő is ott lesz a telefonok között. A kérdés már csak az, hogy vajon lesz-e még lelkierőd felvenni a telefont, amikor ő hív, vagy addigra már teljesen tele lesz a hócipőd, és a telefont lenémítva bevágod a fiókba.

 

Ismeretlenek a lakásodban

Ha sikerül jól belőnöd az árat, kiváló minőségű képeket és leírást készítettél, a hirdetéseid megfelelő pozícióban vannak a hirdetési listákon, és azokon a helyeken jelennek meg, ahol a potenciális vevőid keresik őket, akkor nagy mértékű érdeklődésre számíthatsz. Hívnak majd reggel, délben és este, és felforgatják az életedet, ha hagyod nekik. Ez még nem is lene olyan nagy gond, hiszen a célod érdekében bevállalható egy kis kényelmetlenség.

De azt fogod tapasztalni, hogy az az ember, aki vasárnap este a családi vacsora asztal mellől ugraszt ki, mert már ötödszörre hív egyfolytában, és állítja, hogy ő látatlanban megveszi a lakásodat, eljön hozzád, és csak a száját húzza. Majd elkezd alkudozni veled (a lakás helyett) az antik ruhásszekrényedre, elmeséli hogy még el kell adnia a saját házát (tehát nincs pénze), vagy esetleg randira hív. Te meg bosszankodsz, hogy miért is szántál rá ennyit az értékes idődből. 

Legyen néhány előre átgondolt kérdésed, amit feltehetsz a vevőjelölteknek. Például kérdezt meg, hogy

  • mióta keresnek lakást,
  • hitelből vagy készpénzzel fizetnek,
  • és ha úgy alakul, hogy tetszik nekik a lakásod, mennyi időn belül tudnak fizetni?

Ezzel a három kérdéssel rengeteg hasznos infót megtudsz az érdeklődőről, és máris nem idegen az illető. Ha nem jól válaszol, nyugodtan mondd neki, hogy nem mutatod meg a lakást, hiszen nem tárlatvezető vagy, hanem eladni szeretnél.

 

Sértő megjegyzések

Valószínűleg csodálkozni fogsz, hogy más emberek mennyire másképpen látják a lakásodat, ahol az eddigi életedet töltötted, és amit szívvel-lélekkel csinosítgattál. Sokszor fogod kívánni, hogy bár ne engedted volna be ezt az érdeklődőt a lakásodba. Persze, egyes észrevételek hasznosak lehetnek (pl. gerebjézd össze a faleveleket, vagy ne hagyj morzsát a konyhapulton), de bizonyára nem fog jól esni, ha a vevő azt mondja, hogy kivágja a fát az udvarban, amit még a nagyapáddal ültettél, vagy nem tetszik neki a konyhabútorod, amire egy évig spóroltál. És természetesen meg kell még említenünk azokat a kedves érdeklődőket, akik szétfikázzák a lakásodat, azt remélve, hogy így majd többet fogsz engedni az árból. 

Próbáld nem magadra venni ezeket a megjegyzèseket! Emlékezz, hogy nem barátkozni akarsz, hanem pénzzé akarod tenni az otthonodat (és jó esetben keresni is akarsz rajta.) A kötekedő érdeklődők pedig majd vissza jönnek ajánlatot tenni, ha észre veszik, hogy nincs tökéletes lakás a piacon.

 

Nevetségesen alacsony ajánlatok

Az alacsony ajánlat talán csak a tárgyalási technika része. A vevő alacsonyról indít, mivel tisztában van vele, hogy majd emelnie kell az ajánlatát. 

Ha a lakásod már régóta van a piacon, illetve ha már többször módosítottad az árat, még alacsonyabb ajánlatra számíthatsz. A vevők kiszagolják, hogy szenvedsz, úgyhogy legyél nagyon körültekintő az árazás során! (Itt olvashatsz bővebben az ár és a várható alku összefüggéseiről)

Sűrűn előfordul, hogy az alacsony ajánlatot javítási munkák szükségességével magyarázzák. De ha a piacra lépés előtt átvizsgáltattad a lakásodat, és a szaki nem talált különösebb hibát, akkor az irányítás a kezedben van, és ha úgy döntesz, engedhetsz az árból, hogy a vevő jobban érezze magát. De dönthetsz úgy is, hogy nem engedsz, és pont.

 

A vevő az utolsó pillanatban kifarol

A vevőd lelépett, és ezt csak az utolsó pillanatban tudtad meg. Végül mégis úgy döntött, hogy nem veszi meg a lakásodat, mert valaki lebeszélte. Vagy csak aludt rá néhányat, és mégsem tetszik neki annyira. Esetleg közbe jött néhány váratlan körülmény. Valószínűleg soha nem tudod meg az okot, de igazából nem is számít. Ami számít, az, hogy mit mondasz a költöztetőnek, akinek előre fizettél? Vagy ami még rosszabb, mit mondasz az új, álom-lakásod eladójának, aki várja, hogy fizetni fogsz neki?

Ha a vevő ajánlatot tenne, kérd, hogy ezt tegye írásban, kitérve a fizetési feltételekre, birtokba adási határidőre és a berendezés sorsára, illetve kérj tőle némi pénzt biztosítékként, cserébe vállald, hogy másnak már nem mutatod meg a lakást. Itt elválik, hogy ki az, aki tényleg vevő, és ki az, aki csak a száját jártatja. Az esetek 85%-ában a “gentleman’s aggreement” sorsa az lesz, hogy bár kézbe csaptatok, és megállapodtatok, másnapra a vevő meggondolja magát, és jobb esetben ezt közli veled, rosszabb esetben egyszerűen nem veszi fel többé a telefont. 

Ha ezt a procedúrát kényelmetlennek érzed, érdemes egy ingatlanos szakemberhez fordulnod, aki gond nélkül vállalja, hogy konfrontálódik helyetted a vevővel, és ha valóban meg szeretné vásárolni a lakásodat, végig járatja vele az oda vezető utat. Amikor a vevő a vételi ajánlat megírásakor kifizet mondjuk 1 000 000 Ft-ot, akkor már meghozta a döntést, és biztos benne, hogy a te lakásodat szeretné megvásárolni, és 99%-ig biztos az is, hogy nem fog kihátrálni.

 

Persze, nem kérdés, hogy el tudod-e adni végül a lakásodat.
A válasz biztosan igen.
A kérdés az, hogy mennyiért, és mennyi idő / vesződség árán.

Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!

Címkék

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.


Ide kattintva elolvashatja az adatvédelmi tájékoztatót.