A túlárazás idő veszteséget okoz. Az idő pedig pénz. Ez egy olyan közhely, amit mindenki ismer.
De vajon mennyi idő = mennyi pénz?
Ez az összefüggés különösen érdekes, ha az ingatlanpiacról van szó, hiszen komoly összegekről és életek munkájáról van szó. És vajon hol máshol találhatnánk ilyen kutatási anyagokat, ha nem az ingatlanközvetítő szakma bölcsőjében, a jó öreg USA-ban? Igaz, hogy az amerikai ingatlanpiac teljesen más, mint a magyar. De a piac törvényszerűségei ugyanazok, tehát az itthoni lakáspiacot vizsgálva hasonló összefüggéseket talàlhatunk. A alábbi tanulmányt egyik legnagyobb amerikai ingatlanos portàl a Zillow készítette. (Az eredeti cikk itt olvasható.)
Az eladók nagyrészt hallottak már arról, hogy a túlárazás a lakás beragadását és elkerülhetetlen árengedményt okoz, és azzal is tisztàban vannak, hogy ha a lécet a valós érték alá teszik, a lakásuk gyorsabban fog elkelni. De vajon mennyire bünteti a piac a túlárazást, és mennyire jelentős az alacsony ár esetén az eladási sebesség csökkenése?
A Zillow megvizsgálta egy teljes év eladási statisztikáit, és azt találta, hogy azoknál az ingatlanoknál, amik a piacra kerülést követően rövid időn belül elkeltek, átlagosan 1% volt az alku mértéke. Ahol az ertekesites 2 honapig tartott, ott az alku mértéke 5%-ra emelkedett. És végül a 11 hónapnál tovább piacon lévő otthonok esetén a meghirdetett árnál 12%-kal kevesebbért sikerült vevőt talàlni.
Vizsgáljuk meg ugyanezt az összefüggést az ár szempontjából.
Ez azt jelenti, hogy a piac súlyosan bünteti a túlárazást, ugyanakkor nem jutalmazza sebessèg bonusszal azt, ha alulárazunk. Magyarul van lakáseladásra vonatkozó idő, ami adottság, ha a vevőt a piacon kell megtalálnunk, és nem áll éppen az ajtóban egy pénzzel teli táskával.
A grafikonon látható minta esetleg lehet egy speciális árazási stratégia következménye is, amikor az eladó szándékosan alacsonyra áraz, hogy licitháborút alakítson ki, begyűjti az ajánlatokat, majd egy későbbi időpontban bírálja el őket. Ez viszont már egy olyan technika, ami komoly lélekjelenlétet, felkészültséget, és tájékozottságot igényel. Mivel az ingatlanpiacon általánosságban az információ hiány a jellemző illetve egy átlagos lakástulajdonos élete során maximum 1-2 alkalommal kerül olyan eladási szituációba, ezért egy licit-helyzet kihasználásához egy profi szakember segítsége elengedhetetlen.
Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!
Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.
Hozzászólások (2)
Pogány Judit
2020. jún. 4. 20:25
Sok külföldi lakásfelújító és eladási műsort nézek és a licites eladás nagyon a kedvemre való lenne. Ön szerint ehhez szakember szükséges. Járható út az itthon,hogy nem egyenként fogadom az érdeklődőket, hanem heti 2-3 megtekintési napot hirdetek meg , ahová elnéletileg több érdeklődő jönne el egyszerre? Ott kihirdetem, hogy x napig várom az ajánlatokat.A vevőjelölt nem tudja, hogy nem ő lesz egyedül a megtekintésen.
Ingatlan48
2020. jún. 10. 13:34
Igen, teljes mértékben működő képes a dolog.