Vajon örökké tart a kánaán, és mostantól minden budapesti lakástulajdonosnak arany tojást tojik az ingatlanpiac? Vagy megismétlődik a 2008-as “vérengzés”, amikor sok tulajdonos kénytelen volt megtapasztalni, hogy az ingatlanbizniszben bizony bukni is lehet?
A történelem nem ismétli önmagát, de rímel. (Mark Twain)
Nemrég elérhetővé vàltak a legfrisebb KSH eladási statisztikák, és a számok azt mutatják, hogy hamarosan vége a jó világnak. Az index.hu óvatosan fogalmaz, és azt jelzi előre, hogy nincs nagy probléma, de csökken az emelkedés üteme, és keményebb alkukra lehet számítani:
Ide kattintva elérheted az index cikkét
A portfolio.hu meghökkentő számokról ír, és azt mondja, hogy itt az àremelkedés vége, hiszen szinte megállt az árak növekedése az elemzések szerint:
Ide kattintva elérheted a portfolio.hu cikkét
(sajnos a régebbi cikkek fizetősek, így mostanra ez is az lett)
Inflációval korrigált lakásárindex Magyarországon
Látható, hogy az árak egy olyan szinthez érkeztek, amit korábban a piac 2002 és 2008 között képtelen volt átlépni, tehát egy olyan pontnál vagyunk, ahol nagy valószínűséggel újra megtörik a piac lendülete. Persze nem biztos, hogy így lesz, de ez minden esetre intő jel.
Egy újabb érdekes adat: az csökkenés 2008-ban indult el, és 5 éven keresztül, 2013-ban voltak zuhanórepülésben az árak. Most 2018-at írunk, és az árak 5 éve emelkednek…Szintén nem biztos, hogy ez bármit is jelent, de vehetjük figyelmeztető jelzésnek.
A jegybanki kamatlábak 2016 május 25-e óta 0,9%-on áll, és azóta változatlan. Az állam így ösztönzi a gazdaság növekedését.
A jegybanki alapamat alakulása
Az alacsony kamatok két féle módon hatnak az ingatlanpiacra:
Jó eséllyel ha megszűnik a nyomás, a százalékok úgy fognak emelkedni, mintha ágyúból lőtték volna ki őket.
Egy csapásra elapad a kereslet, ahogyan a hitelfinanszírozás nehezebbé válik, ráadásul aki alacsony kamatok mellett vett fel hitelt, számolnia kell azzal, hogy a hiteltörlesztője növekedni fog, forint alapú hitel ide, vagy oda.
Tehát újra megismétlődhet a 2008-2012-es évek hitelpiaci válsága, amikor tízezrek váltak fizetésképtelenné, és veszítették el a lakásukat.
Ez a jelenség nem együlálló a piacon, hiszen Craig Hall, az “Időzítés az ingatlanpiacon” című könyvében hasonló történtetet ír le, amikor 1981-ben az állam gazdaságélénkítő adótörvényeket hozott be azzal a céllal, hogy élénkítse az ingatlanpiacot. Mivel az árak alacsonyan voltak, az ösztönző duplán jól működött, és hatalmas tőke áramlott a piacra. Majd 1986-ban állambácsi meggondolta magát, és hirtelen megváltoztatta a játékszabályokat, aminek köszönhetően a tőkeáramlás egyik pillantról a másikra elapadt és ez a változás gyakorlatilag megölte az ingatlapiacot.
Hogy az évek óta tartó lakásár növekedésnek lesz-e böjtje, azt nem lehet előre tudni. Viszont a felhők gyülekeznek.
Tehát, kedves olvasó, ha azon gondolkozol hogy eladnád a lakásod, érdemes megfontolnod az azonnali piacra lépést, mert az idő fogytán van.
De vigyázz, mert nem csak az árak növekedtek, hanem a vevők is sokkal ügyesebbek lettek az elmúlt években, ezért ha nem vagy biztos a dolgodban, és nem akarsz bukni a lakáseladáson, érdemes szakemberhez fordulnod.
Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!
Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.
Hozzászólások (0)