Az áremelkedés az ingatlanpiacon töretlenül folytatódik, sok kerületben duplázódtak, másfélszereződtek az árak.
A piac az eladóknak kedvez, ezért nekik fülig ér a szájuk. A vevők meg vért izzadnak. De annak ellenére, hogy az eladási árak az egekben vannak, az eladók többsége nem tudja kihasználni a piac nyújtotta lehetőséget.
Elmondom miért:
Ha eladnád a lakásodat, valószínűleg átfut az agyadon az alábbi gondolat:
“Mi a fenének bízzak meg ingatlanközvetítőt, ha én magam is el tudom adni a lakásomat, ráadásul jó drágán?”
Végülis te magad is fel tudod tenni az ingatlan.com-ra a hirdetést… És azt gondolod, hogy ennyi munka elegendő ahhoz, hogy tudd érvényesíteni a maximális eladási árat.
Sajnos tévedsz.
Korábban talán volt olyan időszak, mikor ez elég volt…
Azok a vevők, akikkel most a piacon találkozol, nem ugyanazok, akik 10MFt-os panellakásokat vesznek 2,5MFt önerővel.
A jelenlegi vevők kőkemény 30-40MFt-ot perkálnak egy kétszobás lakásért. A vételár 3x-4x magasabb, ezért a vásárlók ügyesebbek, okosabbak, rafináltabbak…
Szóval kitalálod, hogy majd jól megspórolod a 4-5% jutalékot… És buksz 10-%-ot az érvényesíthető maximális árhoz képest. Ez egy 30MFt-os lakásnál 3MFt-ot jelent, tehát nettóban 1,5MFt mínuszt könyvelhetsz.
Hogy honnan veszem ezt?
Tapasztalat.
“Az Terézvárosban, az Eötvös utcában egy másfél szobás, 50 nm-es lakás tulajdonosával tartottam a kapcsolatot 3 hónapja. Jó volt a viszonyunk, de nem tudtunk megállapodni a lakás értékesítését illetően.
A probléma a jutalék volt, hiába próbáltam megértetni vele, hogy jobban jár, ha rám bízza, hiszen 10 éve élek lakások eladásából, leveszem a nyakából a gondot, és magasabb eladási árat fogok érvényesíteni, amivel kitermelem a saját jutalékom többszörösét.
Idő közben találkoztam egy orosz fickóval, aki lakást szeretett volna vásárolni. A megbeszélt paraméterek szerint pontosan ezt a lakást kereste. Átküldtem neki a képeket, és sikerült jól felpiszkálnom, mire azt mondta, hogy eldöntötte, kell neki a lakás, és alku nélkül megveszi.
Az irányár 31 000 000 Ft volt.
Hívom a tulajt, hogy itt a vevő, és mostmár lépjünk túl a jutalékkal kapcsolatos vitánkon.
De elkéstem.
Ugyanis a tulajdonos éppen egy órával azelőtt írta alá az adásvételi szerződést.
Az ár 27 575 000 Ft volt, hosszas és keserves alkudozás után.
Miután elmondtam neki, hogy miért hívtam, olyat káromkodott, hogy azt most ide inkább nem írnám le…”
Ha eladnád a lakásodat, vagy ingatlant vásárolnál, fordulj hozzám bizalommal!
Tájékoztatunk, hogy hozzászólásod csak utólagos jóváhagyás után jelenik meg a weboldalon.
Hozzászólások (0)